Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Koncerts Pertā

Pertas Latviešu namā atkal dzied un dejo

Laikraksts Latvietis Nr. 807, 2024. g. 10. jūlijā
Jānis Vucēns -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Koris „Dziesmu laiva“ un čellists Jānis Laurs kopā ar pertiešiem diriģentes Lilitas Daenke vadībā. FOTO A. Rudaks.

Koris „Dziesmu laiva“ diriģentes Lilitas Daenke vadībā. FOTO A. Rudaks.

Tautas deju kopa „Pērkonītis“. FOTO A. Rudaks.

8. un 9. jūnijā Pertā bija priecīgs un ļoti emocionāli pacilājošs notikums – „mazie kultūras svētki“, jo pie mums viesojās Adelaides Latviešu biedrības koris Dziesmu Laiva.

Viss sākās sestdienas. 8. jūnija, pēcpusdienā ar meistarklasi, kuru vadīja Maikls Makkartijs (Micheál McCarthy). Meistarklasē piedalījās liela daļa no Adelaides koristiem un arī daži pertieši. Maikls Makkartijs mums mācīja vingrinājumus, kuru mērķis bija parādīt, ka stāja un elpošana ļoti iespaido skaņas diapazonu, ko dziedātāja balss spēj izdziedāt. Pēdējais vingrinājums bija kopdziesma, staigājot, mainot virzienu, skatoties katram cilvēkam acīs un smaidot. Bija ļoti jākoncentrējas.

Pēc meistarklases Lilita Daenke, Dziesmu Laivas diriģente, iemācīja mums divas dziesmas no nākamās dienas koncerta programmas. Koristiem tas bija mēģinājums, bet mums, viesiem, bija jāmācās dziedāt četrās balsīs. Bija prieks dzirdēt un redzēt to prieku, kad cilvēks, kurš domā, ka nevar dziedāt, vai kuram kāds ir teicis, ka nevar dziedāt, atrod savu balsi un piedalās kopīgā dziesmā. Paldies, Lilita, par pacietību un brīnišķīgo iespēju izbaudīt šo pasākumu!

Kad darbs bija pabeigts, laiks bija pienācis saviesīgam vakaram. Ilmārs un Anita Rudaki bija gādājuši par desām un pīrāgiem, un koristiem bija iespēja satikties ar vietējiem tautiešiem un draugiem.

Tad pienāca svētdiena, 9. jūnijs, pati galvenā diena, jo notika Koncerts.

Pirms koncerta, kamēr korim bija ģenerālmēģinājums, lai iepazītos ar Pertas Latviešu Centra akustiku, aizkulisēs Pertas tautas deju kopas Pērkonītis dejotājiem slikta ziņa – viena no dejotājām ir saslimusi ar COVID. Kopas vadītājai bija steidzīgi jāmaina kārtība. Tikai dažas minūtes pirms koncerta sākuma izdodas izstaigāt jauno deju variantu.

Un tad bija pienācis laiks koncertam. Neticami, bet kopš 2014. gada 18. novembra, kad pēdējo reizi Pertas Daugavas Vanagu dziesmu koris dziedāja Pertas Latviešu Centra zālē, šeit ir bijis klusums.

Šī gada 9. jūnijā, gandrīz desmit gadus vēlāk, zāle atkal rezonēja ar koristu balsīm!

Koris sāka koncertu, dziedot sava kora Motto. Lilita izskaidroja, ka tā dara katra mēģinājuma un koncerta sākumā.

Pirmajā daļā mēs veldzējām savas dvēseles, klausoties Dziemu Laivas skaistajās balsīs, dziedot visiem pazīstamas un iemīļotas dziesmas – Sit kociņu pie kociņa (t.dz., A. Kontauts), Līgo (t.dz., Ā. Šķepasta apd.) ar solisti Stellu Kardašovu, Lūgšana (K. Skujnieks, Im. Kalniņš), Rīta un vakara dziesma (R. Tigulis) un Sidraba birzs (M. Zālīte, J. Lūsēns).

Tad koris atbrīvoja podestus, un sekoja trīs solo gabali. Džūlija Folija (Julia Foley) atdzīvināja Centra klavieres ar The girl with the flaxen hair (C. Debussy), Matīss Reinhards dziedāja Tu saviļņoji mani (A. Mielavs) un tad čellists Jānis Laurs ar Džūliju Foliju klavieru pavadījumu izpildīja Melanholisko valsi (E. Dārziņš).

Nemanot bija pienācis starpbrīdis, un pēc tā koris atkal uzstājās ar piecām dziesmām: Ceļš uz mājām (Im. Kalniņš, Māra Zālīte), Meža Māte (J. Zviedris, K. Krievkalns), Tik un tā (Uldis Stabulnieks, Māra Zālīte), Viņi dejoja vienu vasaru (Imants Kalniņš, Māris Čaklais) ar solistiem Dailu Šmitu un Matīsu Reinhardu.

Koncerta noslēgumā Lilita aicināja tos pertiešus, kuri sestdienas meistarklasē bija iemācījušies divas dziesmas, nākt uz skatuves un pievienoties korim, lai vienotos kopīgās dziesmās. Četriem no mums bija drosme uzstāties. Koris nodziedāja Lec, saulīte (Raimonds Tiguls, R. Bugavičute). Un tad kopā ar visiem skatītājiem – Pūt, vējiņi (t.dz.).

Man personīgi bija milzīgs prieks atkal dziedāt korī. Tik ilgi nav bijis. Žēl, ka mums pašiem vairs nav kora.

Sekoja īss pārtraukums, lai atbrīvotu skatuvi, un tad lielais – FINĀLE!!

Nav skaidrs, kad tautas deju kopa Pērkonītis pēdējo reizi uzstājās... vai trīsdesmit, vai četrdesmit gadus atpakaļ. Pirms dažiem mēnešiem Daina Jefimova sasauca kopā grupu cilvēku, kuriem ir interese, lai Pērkonītis atkal dzīvo. Tagad Pērkonīša sastāvā ir dalībnieki, kuri nekad nav dejojuši tautas dejas un arī tādi, kuri ir bijuši Pērkonīša sastāvā daudzus gadus atpakaļ, bet tagad tikai palikuši mazliet vecāki un drusciņ lēnāki.

Tātad, svētdien pirmo reizi 21. gadsimtā atkal uzstājās Pertas tautas deju kopa Pērkonītis! Daina savu horeografēto deju nosauca Skafandrs. Vienīgo reizi, kad visi dalībnieki bija kopā, bija iepriekšējā trešdienā uz pēdējo mēģinājumu. Un tad viena dejotāja saslima un pēc visa ieguldītā darba, diemžēl, nevarēja piedalīties koncertā. Skatītājiem bija liels prieks atkal redzēt atdzīvojušos Pērkonīti, un dejotājiem bija vēl lielāks prieks par piedalīšanos un par to, ka izdevās.

Paldies Dainai par visu viņas darbu un pacietību. Paldies par uzņēmību un par iespēju, ko Tu sniedzi, lai mēs varam atkal dejot tautas dejas.

Paldies Adelaides Latviešu biedrības korim Dziesmu Laiva un diriģentiem Lilitai Daenke un Matīsam Reinhardam. Paldies solistiem Stellai Kardašovai, Dailai Šmitai un Matīsam Reinhardam. Paldies mūziķiem Kārlim Daenke (bungas), Jānim Laurim (čello), Filam Vindsoram (Phil Windsor) (trompete).

Paldies arī Ilmāram un Anitai Rudakiem un viņu palīgiem Mārai Pelšš un Indulim Bernšteinam un citiem par visu darbu aizkulisēs. Paldies adelaidiešiem par iespēju, par skaistajiem mirkļiem.

Vēl pēc nedēļas bija pacilāta sajūta.

Un – paldies skatītājiem.

Jānis Vucēns
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com