Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ceļojuma piezīmes Sibīrijā. 1941–1943

Izdota grāmata

Laikraksts Latvietis Nr. 807, 2024. g. 10. jūlijā
Tukuma muzeja Komunikācijas nodaļa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tukuma muzeja direktore, Agrita Ozola grāmatas atvēršanas pasākumā. FOTO Kristīne Ozola.

Izdota grāmata „Ceļojuma piezīmes Sibīrijā. 1941–1943. Daumanta Birznieka zīmējumi ar Agritas Ozolas komentāriem“

2024. gada 14. jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Tukuma bibliotēkā Tukuma muzejs atvēris grāmatu „Ceļojuma piezīmes Sibīrijā. 1941–1943. Daumanta Birznieka zīmējumi ar Agritas Ozolas komentāriem“. Grāmata sagatavota latviešu un angļu valodās.

1941. gada 14. jūnija deportāciju norisi un traģisko cīņu par izdzīvošanu Sibīrijā dienasgrāmatas formā zīmējumos attēlojis 16 gadus vecs zēns Daumants Birznieks no Valdgales Talsu apkārtnē. Visā zīmējumu kladē, kas tagad glabājas Tukuma muzejā, deportēto kurzemnieku pieredzējums ir dokumentēts ar lielu precizitāti, bieži vien norādot norises laiku, vietu un tās koordinātas.

Tukuma muzeja direktore, vēsturniece un deportāciju pētniece Agrita Ozola: „Grāmatā publicētie Daumanta Birznieka zīmējumi ir spilgta liecība par noziegumu pret cilvēci, kas īstenots pret Baltijas valstu iedzīvotājiem 20. gadsimta 40. gados un atstājis traģiskas pēdas vairākās paaudzēs. Izdevums iznāk laikā, kad Eiropas austrumos atkal notiek karadarbība un tūkstošiem bērnu ir deportēti nezināmā virzienā Krievijā. Grāmatas atvēršana notiek Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā kā atgādinājums sabiedrībai, cik ļoti svarīgi tieši šobrīd sargāt mūsu valsts neatkarību, demokrātiskās vērtības un brīvības.“

Zīmējumu autors Daumants Birznieks (1925–2018) deportēts uz Sibīriju 1941. gada 14. jūnijā. Viņa tēvs Jānis Birznieks, Valdgales dzelzceļa stacijas priekšnieks, nonāca Vjatlagā. Viņš tika apsūdzēts par pretpadomju izteikumiem. Ņemot vērā aģentūras ziņojumus un viņa radniecību ar K. Ulmaņa valdības ministru Jāni Blumbergu, apsūdzība pieprasīja viņu sodīt ar nāves sodu. NKVD Sevišķā apspriede tomēr piesprieda tikai 8 gadus labošanas darbu nometnē. Daumants, viņa jaunākais brālis Teobalds un māte Baiba Katrīne ģimenes galvu pēdējo reizi redzēja dzelzceļa stacijā, kur ģimenes sadalīja. Vīriešus nošķīra un ieslodzīja stingri apsargātos vagonos ešelona galā.

Daumants bija 16 gadus vecs un tikko pabeidzis 8. klasi Talsu ģimnāzijā. Aizturēšanas brīdī viņš iemeta somā piezīmju burtnīcu. Vaļas brīžos tapa zīmējumi, kas detalizēti atspoguļo 1941. gada 14. jūnija deportācijas norisi un Sibīrijas galējo ziemeļu apvidos nometināto latviešu dzīvi visā tās skaudrumā. Daumanta zīmējumi ietver daudzslāņainu un emocionāli spēcīgu vēstījumu par pieredzēto maršrutā: Valdgale–Stende–Tukums–Zilupe–Veļikije Luki–Bologoje–Bežecka–Ribinska–Jaroslavļa–Krasnojarska un par trim gadiem piespiedu nometinājuma vietās: Kazačinska–Turuhanska–Janovstana–Krasnoseļkupa–Cerkovenska.

„Es ļoti mīlēju topogrāfiju – vairāk vilka uz to pusi, kartes zīmēt,“ savulaik stāstījis Daumants Birznieks. Dienasgrāmatā ir nometinājuma vietu zīmējumi, kam pat norādītas koordinātas. Daumants ir attēlojis ne tikai mājvietas, nodarbes un notikumus, bet arī zīmējis pārvietošanās maršrutu plānus un fiksējis pārtikas normas un ēdienkarti.

Daumants Birznieks, vēl savas dzīves laikā, savu zīmējumu burtnīcu uzdāvināja Tukuma muzejam. Ideja izdot zīmējumus radās pēc sadarbības ar franču producentu kompāniju „ETHAN PRODUCTION“. Režisore Debora Forda veido filmu Bāreņu Odiseja par bērnu likteņiem Otrā pasaules kara un pēckara gados un tajā ir iekļāvusi 15 Daumanta zīmējumus. Gatavojot informāciju filmai, vēsturniece un deportāciju pētniece Agrita Ozola aprakstīja katru zīmējuma lapu un sagatavoja arī informāciju par Daumanta likteņa biedriem, kas pieminēti viņa atmiņās, tostarp tukumnieci Veru Ābelti un Kārli Miķelšteinu un kandavnieka Voldemāra Eimaņa ģimeni.

Grāmatas izdošanai finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās Kurzemes kultūras programmas 2024 ietvaros Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma.

* * *

Grāmatas tekstu autore Agrita Ozola, dizainu sagatavojis Ģirts Bārenis, tekstu angļu valodā tulkojis Kārlis Streips, literāro rediģēšanu veikusi Liene Akmens, attēlus atlasījusi Anita Neimane, Dace Kleinhofa un Dace Valdmane. Atbalstu sniedza konsultanti: Juris Berjoza un Ritvars Jansons. Projekta vadītāja Egita Volinska.

Papildinformācija

Tekstu autore: Agrita ozola
Izdevējs: Tukuma muzejs
Izdošanas gads: 2024
Iesējuma veids: cietie vāki
Lappušu skaits: 240 lpp
Izmērs: 148 x 210 mm
Svars (kg): 0,55
Valoda: latviešu un angļu

Grāmatu iespējams iegādāties Tukuma muzeja struktūrvienībās: Mākslas galerijā „Durvis“, Tukuma Pils tornī, Durbes pilī, Tukuma Mākslas muzejā, Tukuma Audēju darbnīcā, Džūkstes Pasaku muzejā, Pastariņa muzejā. Cena: 8,81 EUR.

Ja grāmatu ir vēlme saņemt pakomātā vai iegūt pārdošanā, lūgums sazināties: +37127843190 vai administracija@tukumamuzejs.lv

Ja vēlaties aicināt ar grāmatas prezentāciju piedalīties jūsu organizētā pasākumā, lūgums sazināties: agrita.ozola@tukumamuzejs.lv

Informāciju apkopoja:

Tukuma muzeja
Komunikācijas nodaļaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com